Chronické rany (diabetická noha, vred predkolenia a ďalšie)
Wobenzym urýchľuje hojenie
Čo je chronická rana?
Chronické rany sú ťažko sa hojace rany s predpokladaným časom hojenia dlhším ako 4 – 9 týždňov. Tieto rany predstavujú chronický zápalový proces, často sprevádzaný chronickým opuchom a bolesťou. Najčastejšie ide o vredy predkolenia, preležaniny, rany vzniknuté po úrazoch a rany sprevádzajúce niektoré závažné celkové ochorenia (napríklad diabetická noha). Liek Wobenzym urýchľuje hojenie chronických rán, zmierňuje bolesť a zlepšuje prienik antibiotík do tkanív.
Prečo sa niektoré rany nehoja?
Medzi najčastejšie príčiny poruchy hojenia rany patrí zhoršené prekrvenie tkanív, ktoré spôsobuje nedostatočné zásobenie tkanív živinami a kyslíkom. Zároveň zhoršuje odplavovanie splodín metabolizmu a odpadových produktov zápalu, ktorý v oblasti chronickej rany prebieha. K poruchám mikrocirkulácie prispievajú cievne choroby (ateroskleróza, chronická žilová nedostatočnosť), ale tiež nedostatočná funkcia lymfatického systému. Všeobecne sa chronické rany vyskytujú najviac u starších ľudí. Pri starnutí organizmu dochádza k poruchám prekrvenia následkom napríklad aterosklerózy či cukrovky, takže hojivé procesy prebiehajú horšie ako u mladších osôb.
Chronická rana nebýva len lokálnym problémom. Zhoršené hojenie môže signalizovať, že niečo nie je v poriadku v celom našom organizme. Často teda ani to najlepšie lokálne ošetrovanie rany neprinesie úspech, ak nie je odhalená celková príčina poruchy hojenia – napr. zlá výživa, cievne ochorenie či cukrovka.
Liečba chronických rán
Starostlivosť o chronické rany musí byť komplexná a mala by prebiehať pod dohľadom lekára. Celkové vyšetrenie pacienta by malo odhaliť choroby, ktoré môžu byť príčinou zlého hojenia (napr. cukrovku, chronickú žilovú nedostatočnosť alebo aterosklerózu tepien dolných končatín). Chronické rany si vyžadujú aj správne lokálne ošetrovanie (čistenie, preväzy, krycí a obväzový materiál). Často je nevyhnutné bandážovanie končatín pri chronických opuchoch.
Účinnou súčasťou celkovej liečby chronických rán je aj liek systémovej enzymoterapie Wobenzym, ktorý vďaka špeciálnej kombinácii enzýmov podporuje hojivé procesy v organizme a zmierňuje bolesť.
S hojením chronických rán pomáha Wobenzym
Výskumy aj klinické štúdie preukázali, že proteolytické enzýmy nachádzajúce sa vo Wobenzyme priaznivo ovplyvňujú vlastnosti krvi a zlepšujú jej „tekutosť“ (viskozitu), ktorá prispieva k zlepšeniu prekrvenia tkanív. Zlepšujú tiež priechodnosť lymfatických ciev a odstraňujú nežiaduce bielkovinové látky z medzibunkového priestoru.
Wobenzym urýchľuje vstrebávanie opuchov aj pri porušenej funkcii lymfatického systému. Tým sa urýchľuje proces hojenia a zmierňujú sa bolesti, ktorými sú chronické rany obvykle sprevádzané. Wobenzym podporuje tiež prienik súčasne podávaných antibiotík do tkanív, čo je veľmi dôležité pri liečbe bakteriálnych infekcií, ktoré môžu komplikovať hojenie chronických rán. Proteolytické enzýmy nachádzajúce sa vo Wobenzyme tiež posilňujú oslabený imunitný systém.
Dávkovanie Wobenzymu pri chronických ranách.
Wobenzym je liek na vnútorné použitie. Pozorne si prečítajte poučenie o správnom používaní lieku obsiahnuté v písomnej informácii pre používateľa lieku, ktorá je pribalená k lieku.