Artróza
Wobenzym zmierňuje opuchy a zlepšuje pohyblivosť
Do pohybového aparátu počítame kosti, kĺby, svaly a ostatné mäkké tkanivá (napr. väzy a šľachy). Choroby a problémy, ktoré jednotlivé zložky pohybového aparátu postihujú, môžeme podľa príčiny rozdeliť na mikrotraumy, traumy (teda úrazy), degeneratívne ochorenia a autoimunitné ochorenia.
Osteoartróza: príčiny
Osteoartróza, známa aj ako artróza, je degeneratívne ochorenie väčšiny veľkých kĺbov spôsobené dlhodobým preťažovaním kĺbových plôch. Chrupavka, ktorá za normálnych okolností tlmí nárazy a poskytuje kĺbom odpruženie, sa začne zhoršovať a rozpadávať. To spôsobuje trenie medzi hlavicami susedných kostí, čo má za následok bolesť a opuch. V reakcii na to sa často menia okolité tkanivá, t. j. kĺbové puzdrá, šľachy a väzy.
Predtým sa za hlavnú príčinu artrózy považoval pokročilý vek pacienta, ktorý prirodzene prináša väčšie opotrebovanie kĺbovej chrupavky. V generácii päťdesiatnikov artróza postihuje až 80 % populácie a jej výskyt s vekom naďalej stúpa. Dnes sú však známe aj iné príčiny osteoartrózy. Vyskytuje sa u mladších ľudí, najmä u tých, ktorí sú fyzicky aktívni alebo pravidelne jednostranne preťažujú svoje kĺby. Medzi príčiny artrózy patria aj dedičné faktory, vývojové chyby kĺbov a poruchy imunitného systému, ktoré stimulujú zápal v kĺbe.
Príčinou artrózy preto môže byť:
pokročilý vek,
dlhodobé jednostranné preťaženie kĺbov,
dedičnosť,
vývojová chyba,
poranenia kĺbov,
zápal kĺbov.
Často sa artróza zamieňa s reumatoidnou artritídou – úplne iným ochorením autoimunitného charakteru. Prečítajte si viac o reumatoidnej artritíde.
Prejavy artrózy
Osteoartróza najčastejšie postihuje bedrové a kolenné kĺby, ale bežne sa vyskytuje aj v oblasti chrbtice (v tejto lokalite sa správne nazýva spondylóza), ramien, lakťov alebo drobných kĺbov prstov na rukách a nohách a môže postihnúť aj čeľustný kĺb. Hlavnými príznakmi sú bolesť a stuhnutosť kĺbov, najmä ráno. Kĺby sú bolestivé pri pohybe aj v pokoji a ich pohyblivosť je výrazne obmedzená. V kĺbe sa môže aktivovať aj zápal a opuch. Pri aktivácii zápalu sa pridáva opuch a začervenanie, kĺb je teplejší a bolesť sa zhoršuje.
Príznaky osteoartrózy sú teda takéto:
stuhnutosť kĺbov, najmä ráno,
bolesť pri pohybe a v pokoji,
znížená dynamika,
citlivosť na chlad a počasie,
opuch a začervenanie (pri zápale).
Liečba artrózy
V súčasnosti sa osteoartróza považuje za nevyliečiteľné ochorenie. Jej liečba sa preto zameriava na zmiernenie príznakov a spomalenie vývoja ochorenia. V prvej fáze sa pacientovi zvyčajne podávajú symptomatické lieky zo skupiny tzv. nesteroidných antireumatík (ibuprofén, diklofenak atď.), ktoré znižujú zápal a bolesť. Potom nasleduje komplexná liečba zameraná na maximalizáciu rozsahu pohybu a spomalenie progresie ochorenia. Zahŕňa spoluprácu s fyzioterapeutom alebo rehabilitačným terapeutom, ktorý odporučí cvičenia na posilnenie potrebných svalov a vykoná terapeutické postupy, ako je magnetoterapia alebo elektroliečba.
Wobenzym: menej bolesti a lepšia pohyblivosť kĺbov
V rámci komplexnej liečby artrózy je možné podávať liek Wobenzym na systémovú enzýmovú liečbu. Wobenzym sa skladá zo špeciálnej kombinácie enzýmov, ktoré usmerňujú a urýchľujú priebeh zápalu, ktorý často sprevádza artrózu. Zároveň umožňujú vstrebávanie opuchu. Výsledkom je menšia bolesť v pokoji a pri pohybe a zlepšenie pohyblivosti kĺbov. Bolo preukázané, že Wobenzym má porovnateľné účinky s niektorými typmi nesteroidných antireumatík, a to so zanedbateľnými nežiaducimi účinkami.
Dávkovanie Wobenzymu pri artróze
Wobenzym je liek na vnútorné použitie. Pozorne si prečítajte poučenie o správnom používaní lieku obsiahnuté v písomnej informácii pre používateľa lieku, ktorá je pribalená k lieku.