Vaginálna mykóza
Wobenzym znižuje opakovanie choroby
Príznaky a príčiny kvasinkovej infekcie
Vaginálna mykóza vzniká premnožením kvasiniek vo vaginálnom prostredí. Jej pôvodcom býva v absolútnej väčšine prípadov kvasinka Candida albicans. Kvasinkové infekcie sú veľmi častým dôvodom návštevy gynekológa. Raz za život sa s nimi stretne až 75 % žien a skoro u polovice z nich sa ochorenie objaví opakovane. Infekcia sa môže z pošvy šíriť ďalej a spôsobiť zápal maternice, vaječníkov alebo vajíčkovodov.
Typické príznaky vaginálnej mykózy:
svrbenie a pálenie,
začervenanie sliznice a mierny opuch,
biely výtok hrudkovitej konzistencie,
bolesť.
Bolesťami v podbrušku a bielym výtokom sa u žien môže prejavovať aj chlamýdiová infekcia.
Príčinou vzniku vaginálnych infekcií môže byť znížená obranyschopnosť organizmu, hormonálna nerovnováha (napr. v tehotenstve alebo v prechode) alebo nesprávna intímna hygiena. Niekedy však stačí aj nevhodné oblečenie ako nepriedušná spodná bielizeň. Vaginálne infekcie sa vyskytujú často aj u diabetičiek alebo žien užívajúcich hormonálnu antikoncepciu. Všeobecne sú príčinou faktory, ktoré narušujú prirodzene kyslé pH pošvy.
Prevencia kvasinkovej infekcie
Pre zníženie rizika vzniku a opakovania kvasinkovej infekcie je žiaduce sa vyhnúť všetkým situáciám, ktoré spôsobujú narušenie prirodzeného pH v intímnych oblastiach. Ide najmä o:
nadmernú hygienu intímnych oblastí, najmä klasickými parfumovanými mydlami,
používanie iných parfumovaných prípravkov ako vaginálne spreje, ale aj toaletný papier či vlhčené obrúsky,
nosenie spodnej bielizne z nepriedušných syntetických materiálov či silonových pančúch,
častú návštevu víriviek či verejných bazénov a dlhé zotrvávanie v mokrých plavkách.
Liečba kvasinkovej infekcie
Na liečbu bežných kvasinkových vaginálnych infekcií sa využívajú lokálne antimykotické prostriedky vo forme mastí, krémov či vaginálnych čapíkov. Na prevenciu kvasinkových infekcií sa odporúča aplikovať aj probiotické prípravky určené na úpravu pošvového prostredia či bylinné vaginálne telieska. V každom prípade je vhodné zahrnúť do liečby aj svojho sexuálneho partnera.
Wobenzym znižuje opakovanie vaginálnych mykóz
Často sa stáva, že nedôjde k úplnému doliečeniu a mykóza sa opakovane vracia. V takom prípade sa samoliečba nevypláca, keďže sa môže značne pretiahnuť. Pri opakovaní ochorenia sa ukázala ako veľmi účinná podporná liečba liekom systémovej enzymoterapie Wobenzym. Unikátna kombinácia enzýmov vo Wobenzyme posilňuje obranyschopnosť organizmu, čím významne znižuje opakovanie gynekologických zápalov až po ich úplné vymiznutia
Dávkovanie Wobenzymu pri opakovaných vaginálnych mykózach
Účinnosť liečby Wobenzymom potvrdili štúdie
V rokoch 2005 – 2007 prebehol na siedmich ambulantných gynekologických pracoviskách v ČR projekt sledujúci účinnosť Wobenzymu pri liečbe vaginálnej mykózy. Bolo tu sledovaných celkovo 62 žien, ktoré trpeli častými vaginálnymi mykózami – v priebehu jedného roka prekonali mykózu štyrikrát až deväťkrát napriek tomu, že im bola poskytovaná štandardná antimykotická liečba vo forme čapíkov, mastí alebo tabliet
Ženy na 10 týždňov pridali k štandardnej liečbe liek Wobenzym. V nasledujúcom roku po začatí podpornej liečby Wobenzymom došlo u všetkých sledovaných pacientok k významnému zlepšeniu: 39 žien zostalo celkom bez mykóz a 17 pacientok malo mykózu iba raz. Zo zostávajúcich šiestich žien mali štyri pacientky mykózu dvakrát a dve pacientky trikrát, ale aj tak u nich poklesol počet mykóz v priebehu jedného roka o viac než polovicu.
Navyše bolo zlepšenie potvrdené aj po niekoľkých rokoch od ukončenia liečby. Ukázalo sa, že priaznivý efekt pridania Wobenzymu k antimykotickej liečbe pretrvával ešte v nasledujúcom období troch rokov. Po celý ten čas sa ženy stretli s veľmi nízkym počtom opakovaných gynekologických mykóz v porovnaní s rokom pred podávaním Wobenzymu.
Wobenzym je liek na vnútorné použitie. Pozorne si prečítajte poučenie o správnom používaní lieku obsiahnuté v písomnej informácii pre používateľa lieku, ktorá je pribalená k lieku.