Zápal ďasien
Wobenzym upokojuje ďasná a pomáha pri hojení zápalov
Zápal ďasien: príznaky
Zápal ďasien je najčastejším ochorením ústnej dutiny, ktoré postihuje až 90 % dospelých. Zdravé ďasná sú mierne ružovkasté a pevné. U pacientov so zápalom ďasien sú ďasná červenofialové, mäkké a opuchnuté. Ľahko krvácajú, najmä počas čistenia zubov, a sú oveľa citlivejšie.
Medzi príznaky zápalu ďasien patria:
- začervenanie ďasien,
- opuch a opuch ďasien,
- krvácanie z ďasien,
- obnaženie zubných krčkov.
Ako vzniká zápal ďasien?
Zápal ďasien je ochorenie spôsobené nahromadením baktérií zubného povlaku na tkanivách obklopujúcich zuby. Ak sa povlak neodstráni pravidelným a dôkladným čistením zubov, baktérie podráždia ďasná a spôsobia zápal. Zápal ďasien môže prerásť do chronického ochorenia nazývaného parodontitída, ktoré postihuje závesný aparát zuba, ďasno a kosť a ktoré je najčastejšou príčinou straty zubov. Pri paradentóze sa postupne rozpúšťajú vlákna, ktoré ukotvujú zub ku kosti. Zub sa uvoľňuje, až kým úplne nevypadne.
Ďalšie príčiny zápalu ďasien
Najčastejšou príčinou zápalu ďasien je preto nedostatočná dentálna hygiena a zubný povlak. Okrem toho môže byť zápal ďasien spôsobený aj inými rizikovými faktormi, ako napr.:
Poškodenie ďasien – napríklad príliš hrubým čistením zubov a medzizubných priestorov.
Hormonálne zmeny – častou príčinou zápalu ďasien u žien sú hormonálne zmeny počas tehotenstva alebo puberty, ktoré spôsobujú väčšiu citlivosť ďasien.
Používanie kortikosteroidov – zápal spôsobuje aj množstvo liekov vrátane kortikosteroidov.
Zápal ďasien podporuje aj fajčenie – cigarety alebo kontakt s inými nežiaducimi látkami.
Diabetes
Ako liečiť zápal ďasien?
Základom starostlivosti o zápal ďasien je dôsledná ústna hygiena vrátane čistenia mäkkou zubnou kefkou a používania medzizubných kefiek. Starostlivosť by sa mala doplniť aj bylinnými výplachmi alebo sprejmi s obsahom antibakteriálnych zložiek, ako je šalvia alebo čajovníkový olej. Závažný zápal ďasien je niekedy potrebné liečiť antibiotikami a chirurgickým zákrokom.
Wobenzym pomáha pri hojení zápalu
Čoraz viac zubných lekárov odporúča pacientom systémovú enzýmoterapiu liekom Wobenzym ako súčasť komplexnej liečby. Wobenzym obsahuje špeciálnu kombináciu enzýmov, ktoré pomáhajú liečiť zápaly. Wobenzym má protizápalové účinky, pôsobí proti opuchom a zabraňuje vzniku chronických zápalov.
Dávkovanie Wobenzymu pri zápale ďasien
Wobenzym pomáha nielen pri liečbe ďasien
Wobenzym pomáha pri nasledujúcich stomatologických indikáciách:
Zápal v ústnej dutine (chronický alebo opakujúci sa):
ochorenie parodontu,
zápaly sliznice ústnej dutiny,
aftózna stomatitída,
abscesy.
Pooperačné stavy, napr. po:
extrakcii zubov múdrosti,
resekcii koreňového hrotu zuba,
umiestnení zubných implantátov.
Posttraumatické stavy – akútne štádiá
Zápalové komplikácie – po rádioterapii v oblasti hlavy a krku
Lymfedém – v oblasti hlavy a krku
Zápalové prejavy reumatického ochorenia temporomandibulárneho kĺbu
Wobenzym je liek na vnútorné použitie. Pozorne si prečítajte poučenie o správnom používaní lieku obsiahnuté v písomnej informácii pre používateľa lieku, ktorá je pribalená k lieku.