Gynekologické zápaly
Wobenzym znižuje opakovanie zápalov
Ako spoznať gynekologický zápal?
Gynekologické zápaly sú infekčné ochorenia, často pohlavne prenosné, ktoré môžu postihovať tak oblasti vonkajších, ako aj vnútorných genitálií. Medzi príznaky gynekologického zápalu patria:
bolesti v podbrušku,
žltkastý alebo zelenkastý, nepríjemne páchnuci pošvový výtok,
pálenie a svrbenie pri pošvovom zápale,
zosilnené menštruačné bolesti,
bolesti po pohlavnom styku,
zvýšená teplota,
zrýchlená (zvýšená) sedimentácia a vyšší počet bielych krviniek.
Príčiny gynekologických zápalov
Gynekologické infekčné zápaly môžu mať štyroch rôznych pôvodcov:
baktérie (vrátane chlamýdií),
vírusy,
kvasinky,
parazity.
Je dôležité vysvetliť, že intímne oblasti žien a prostredie vnútri pošvy sú prirodzene osídlené baktériami, z ktorých niektoré tu dokonca hrajú zásadnú rolu – baktérie zo skupiny laktobacilov udržujú normálne pH intímnych partií, t. j. kyslé pH okolo hodnoty 4 – 4,5. Táto prirodzená rovnováha vaginálneho prostredia je však veľmi krehká. Pokiaľ dôjde k jej vychýleniu a k zmene prirodzeného pH, zvyšuje sa riziko infekcií, keďže v takom prostredí sa potom lepšie darí rôznym patogénom.
Čo teda negatívne ovplyvňuje prirodzené pH intímnych partií?
Nesprávna intímna hygiena – Vyvarujte sa použitiu klasických parfumovaných mydiel.
Zaparenie v dôsledku nevhodnej bielizne – Nosenie priliehavého oblečenia a bielizne z umelých materiálov vytvára ideálne prostredie pre inváziu kvasiniek, t. j. teplo, vlhko a nedostatočný prísun vzduchu.
Hormonálna nerovnováha – Kolísanie hormónov napríklad v tehotenstve nepriaznivo ovplyvňuje prirodzené prostredie intímnych partií.
Oslabená imunita – Nedostatočná obranyschopnosť robí organizmus náchylným na všetky typy infekcií vrátane gynekologických zápalov.
Cukrovka – Glukóza unikajúca do moču pri cukrovke je ideálnou potravou pre baktérie a kvasinky, ktoré sa ľahko rozšíria do intímnych partií.
Zápal pošvy
Zápal pošvy predstavuje jedno z najčastejších ochorení sexuálne aktívnych žien. Jeho príčinou je narušenie rovnováhy pošvového prostredia v dôsledku premnoženia patogénnych mikroorganizmov. Pôvodcom pošvového zápalu môžu byť baktérie, parazity alebo kvasinky. Spoločným príznakom ochorení býva vo všetkých prípadoch výtok. Často sa pridáva aj svrbenie alebo bolesť pri súloži. Prečítajte si viac o vaginálnej mykóze, jej prevencii a liečbe.
Zápal maternice, vaječníkov a vajcovodov
Gynekologické zápaly môžu postihnúť aj vaječníky, vajcovody, maternicu a maternicové väzy. Infekcia sa najčastejšie šíri vzostupne z pošvy do maternicovej dutiny k vajcovodom a vaječníkom. Môže sa však šíriť aj lymfatickým alebo krvným obehom z miest mimo pohlavného ústrojenstva pri iných zápalových ochoreniach. Pacientky pociťujú bolesť v podbrušku, zvýšenú únavnosť, teplotu alebo zimnicu. Chronická forma zápalu sa prejavuje silnou alebo nepravidelnou menštruáciou.
Liečba gynekologických zápalov
Liečbu gynekologických zápalov nepodceňujte. Pokiaľ nie je zápal celkom doliečený, často sa vracia a môže prejsť do chronického zápalu. S každým ďalším prekonaným zápalom sa potom zvyšuje hrozba neplodnosti, pretože vajcovody sa môžu stať pre oplodnené vajíčko nepriechodnými.
Podoba liečby sa rôzni podľa pôvodcu zápalu. V prípade bakteriálneho zápalu lekár-gynekológ zistí pomocou steru typ prítomnej baktérie a na základe toho stanoví najúčinnejšie antibiotiká. Pokiaľ sú pôvodcom zápalu kvasinky (najčastejšie rodu Candida), pacientke sa podávajú antimykotiká.
Wobenzym znižuje opakovanie gynekologických zápalov
Podporu pre liečbu opakovaných a chronických gynekologických zápalov predstavuje liek Wobenzym, ktorý optimalizuje priebeh zápalov tak, aby prebehli čo najrýchlejšie a bez následkov. Špeciálna kombinácia enzýmov v ňom sa nachádzajúcich posilňuje obranyschopnosť organizmu, čím významne znižuje opakovanie gynekologických zápalov až k ich úplnému vymiznutiu. Wobenzym navyše podporuje lepší prienik antibiotík do zápalom zasiahnutých tkanív, čím zvyšuje ich účinnosť.
Dávkovanie Wobenzymu pri opakovaných a chronických gynekologických zápaloch
Wobenzym je liek na vnútorné použitie. Pozorne si prečítajte poučenie o správnom používaní lieku obsiahnuté v písomnej informácii pre používateľa lieku, ktorá je pribalená k lieku.