Zápaly dýchacích ciest

Wobenzym podporuje hojenie a posilňuje obranyschopnosť organizmu

Zápaly horných dýchacích ciest

Zápaly horných dýchacích ciest sú bežné a menej závažné ochorenia, najčastejšie vírusového pôvodu. Patria medzi ne zápal nosovej sliznice (nádcha), zápal nosohltana či zápal vedľajších nosových dutín. Liečba týchto ochorení je väčšinou symptomatická (t. j. podľa príznakov) a obvykle zahŕňa pokojový režim, podávanie tekutín, obkladov, liekov proti horúčke a bolestiam a ďalších liekov pôsobiacich lokálne v závislosti od daného ochorenia. Vzhľadom na vírusový pôvod väčšiny ochorení je podávanie antibiotík nevhodné.

Zápal nosovej sliznice a nosohltana

Zápal nosovej sliznice, ľudovo povedané nádcha, je spravidla vírusové ochorenie, prejavujúce sa opuchnutou nosovou sliznicou, ktorá zúži priechodnosť dýchacích ciest. Dochádza k strate čuchu, nechutenstvu a výtoku z nosa. Pacient je unavený a má zvýšenú teplotu. Pokiaľ sa infekcia rozšíri ďalej do nosohltana, pridáva sa k symptómom aj škriabanie v hrdle. Pri liečbe zápalu nosovej sliznice a nosohltana nasadíme lieky proti teplote a kvapky či spreje do nosa, ktoré pomôžu zmierniť opuch nosovej sliznice. Na upchatý nos pomôžu aj výplachy kanvičkou. Od škriabania a bolestí v hrdle uľavia kloktadlá a pastilky s antiseptickým účinkom.

Zápal stredného ucha

Z nosohltana sa môže bakteriálna infekcia rozšíriť ďalej cez Eustachovu trubicu až do ucha a spôsobiť tu zápal stredného ucha. Ten sa prejavuje ostrou bolesťou uší sprevádzanou teplotou a môže viesť až k prasknutiu ušného bubienka. So zápalom stredného ucha je potrebné vyhľadať ORL lekára, ktorý predpíše antibiotiká a prípadne prepichne ušný bubienok.

staršia žena s bolesťou ucha

Zápal hrtana

Zápal hrtana, alebo laryngitída, je spravidla vírusová infekcia postihujúca oblasť hrtana a priedušiek. Jej hlavným prejavom je suchý dráždivý kašeľ. Ďalej sa choroba prejavuje chrapotom, bolesťami v hrdle, celkovou slabosťou a prípadne aj horúčkou. Liečba laryngitídy zahŕňa pokojový režim a podávanie liekov či sirupov proti kašľu. Odporúča sa tiež zvlhčovať vzduch v miestnosti, kde sa chorý zdržuje.

Zápaly dolných dýchacích ciest

Zápaly dolných dýchacích ciest bývajú závažnejšie a ich liečba sa môže pretiahnuť. Patria medzi ne napríklad akútna bronchitída (zápal priedušiek) či zápal pľúc. V prípade vírusového pôvodu je opäť predpísaná liečba podľa príznakov, v prípade bakteriálneho pôvodu sa často pristupuje k liečbe antibiotikami.

Zápal priedušiek

Pri akútnom zápale priedušiek, alebo bronchitíde, sa bakteriálna infekcia rozšírila až do dolných dýchacích ciest. Na začiatku sa choroba prejavuje únavou, vyčerpaním, upchatým nosom a škriabaním v hrdle. Následne sa pridáva suchý, dráždivý kašeľ, ktorý postupne prechádza do vlhkého kašľa s vykašliavaním hlienu. V počiatkoch ochorenia podávame tzv. antitusiká, teda lieky na tlmenie suchého, dráždivého kašľa. Po niekoľkých dňoch s príchodom vlhkého kašľa potom nastáva vhodný čas zmeniť liečbu na tzv. expektoranciá, ktoré uľahčia odkašliavanie hlienu.

Zápal pľúc

Zápal pľúc je vážne infekčné ochorenie pľúcneho tkaniva, prejavujúce sa najčastejšie kašľom, horúčkou, bolesťami na hrudi a ťažkosťami s dýchaním. Ak nie je liečené včas a dôkladne, môže spôsobiť trvalé poškodenie pľúcneho tkaniva alebo zníženie funkčnej kapacity pľúc. Infekcia sa tiež môže rozšíriť z pľúc do ďalších častí tela, ako sú kĺby či srdce. Pri podozrení na zápal pľúc preto ihneď kontaktujte svojho lekára. Ten podľa pôvodcu choroby nasadí vhodnú liečbu – väčšinou to bývajú antibiotiká a lieky na zmiernenie kašľa a horúčky.

Ako liečiť opakované zápaly dýchacích ciest?

S nádchou sa z času na čas stretne každý z nás, problém však nastáva, ak sa zápaly dýchacích ciest pravidelne vracajú alebo ak prejdú do chronickej formy. Jednou z hlavných príčin opakovaných či chronických infekcií dýchacích ciest môže byť oslabená imunita.
Správnu funkciu imunitného systému je možné podporiť liekom Wobenzym. Enzýmy v ňom sa nachádzajúce zohrávajú kľúčovú rolu pri tvorbe „komunikačného jazyka“ imunitného systému – tzv. signálnych molekúl, bez ktorých sa koordinácia imunitnej reakcie nezaobíde. Dokážu opäť naštartovať oslabenú imunitu, čím zvyšujú odolnosť proti novej nákaze.

žena potápajúca sa pod hladinou mora

Wobenzym podporuje účinky antibiotík

Ak vás už ochorenie dýchacích ciest trápi, Wobenzym podporuje proces hojenia zápalu tak, aby prebehol efektívne a bez následkov. Enzýmy v ňom sa nachádzajúce navyše pomáhajú antibiotikám rýchlejšie preniknúť do tkanív a tým zefektívňujú ich účinok. Odporúčame užívať Wobenzym od začiatku liečby antibiotikami.

Wobenzym je liek na vnútorné použitie. Pozorne si prečítajte poučenie o správnom používaní lieku obsiahnuté v písomnej informácii pre používateľa lieku, ktorá je pribalená k lieku.