Lymfedém (lymfatický opuch)
Wobenzym podporuje vstrebávanie lymfedému
Čo je lymfatický systém?
Lymfatický systém je systém lymfatických ciev a orgánov (lymfatické uzliny, týmus, slezina, mandle), ktorý je úzko prepojený s obehovým systémom.
Lymfatický systém má dve základné funkcie:
Odstraňuje (odvádza) tekutinu a látky z intersticiálneho priestoru, ktoré žilový systém nie je schopný odstrániť. Tieto látky sú produktom normálnej bunkovej činnosti, ale vo väčšej miere sa hromadia počas zápalu alebo pri hojení rôznych poranení.
Je súčasťou obranného systému nášho tela, najmä proti infekciám a rakovine.
Prečo sa vyskytuje lymfatický opuch?
Pri poruche toku lymfy v intersticiálnom priestore sa hromadí tekutina s vysokým obsahom bielkovín a iných látok, čo pri dlhodobom pretrvávaní poruchy spôsobuje chronický zápal a premenu normálneho tkaniva na spojivové tkanivo (fibrózu). Porucha lymfatického toku môže mať rôzne príčiny. Môže vzniknúť na základe vrodených chýb vo vývoji lymfatického systému (primárny lymfedém) alebo po jeho poškodení (sekundárny lymfedém). Môže vzniknúť pri úraze, po operácii (chirurgickom odstránení lymfatickej uzliny), v dôsledku opakovaného a chronického zápalu alebo ožarovania.
Lymfedém sa môže vyvinúť v oblasti hlavy a krku, horných alebo dolných končatín, chrbta alebo brušnej steny.
Lymfedém: príznaky
Problémy s lymfedémom sa často stupňujú v priebehu mesiacov alebo rokov, keď sa skryté opuchy môžu vyvinúť do nezvratných monštruóznych opuchov, ktoré úplne obmedzujú pohyblivosť postihnutej oblasti. Lymfedém sa podľa závažnosti delí na štyri štádiá:
Latentný lymfedém (skrytý) – pacient nemá zistiteľný opuch, ale má výrazné ťažkosti (bolesť, pocit napätia, tlaku a opuchu, únava), najmä po námahe.
Reverzibilný lymfedém (vratný) – prechodný vznik mierneho opuchu (zvyčajne večer a po námahe), ktorý po určitom čase zmizne.
Ireverzibilný lymfedém (nezvratný) – tuhý, bledý, ťažko stlačiteľný edém s obmedzením pohyblivosti postihnutej oblasti. Koža je zhrubnutá v dôsledku začínajúcej remodelácie spojivového tkaniva (fibrózy).
Elefantiáza – monštruózny opuch hornej alebo dolnej končatiny s väzivovou prestavbou kože a podkožia pripomínajúcou štruktúru kože slona s úplným obmedzením pohyblivosti príslušných kĺbov.
Liečba lymfedému: začnite včas
Čím skôr sa začne liečba lymfedému, tým lepšie sú výsledky. Štandardným prístupom k lymfedému je komplexná dekongestívna liečba (liečba zameraná na odstránenie opuchu). Zahŕňa manuálnu lymfodrenáž, prístrojovú lymfodrenáž, kompresiu postihnutých oblastí pomocou bandáží, podporné pohybové a dychové cvičenia alebo kineziotaping.
Wobenzym v liečbe lymfedému
Pri liečbe lymfedému tiež výrazne pomáhajú enzýmy. Liek na systémovú enzýmovú liečbu Wobenzym obsahuje špeciálnu kombináciu enzýmov, ktorá zlepšuje priechodnosť lymfatických ciev a podporuje vstrebávanie lymfedému. Účinok lieku Wobenzym je najväčší, ak sa s liečbou začne včas. Vtedy je tiež najväčšia šanca, že sa lymfedém nerozvinie do závažnejších foriem. V pokročilejších štádiách Wobenzym pomáha zastaviť ďalší rast lymfedému a podporuje jeho vstrebávanie.
Dávkovanie lieku Wobenzym pri lymfedéme
Wobenzym je liek na vnútorné použitie. Pozorne si prečítajte poučenie o správnom používaní lieku obsiahnuté v písomnej informácii pre používateľa lieku, ktorá je pribalená k lieku.