Choroby pohybového aparátu

Wobenzym zlepšuje hybnosť kĺbov a zmierňuje bolesť

Do pohybového aparátu počítame kosti, kĺby, svaly a ostatné mäkké tkanivá (napr. väzy a šľachy). Choroby a ťažkosti, ktoré jednotlivé zložky pohybového aparátu postihujú, môžeme podľa príčiny rozdeliť na mikrotraumy, traumy (teda úrazy), degeneratívne ochorenia a autoimunitné ochorenia.

Mikrotraumy: malé poranenia šliach a svalov

Mikrotrauma je veľmi malé poranenie, ktoré väčšinou nie je na prvý pohľad vidieť. Ide o miniatúrne trhliny v kostrovom svalovom tkanive, vo fasciách, šľachách či kostiach, ktorých príčinou býva dlhodobé jednostranné preťažovanie pohybového aparátu v súvislosti s určitou športovou disciplínou alebo profesiou. Konkrétne môže ísť napr. „tenisový laket“, „golfový laket“, „zamrznuté rameno“, zápal Achillovej šľachy či syndróm karpálneho tunela. Mikrotraumy sprevádza drobný zápal a opuch.

Traumy, čiže úrazy

Rôzne závažné poranenia a úrazy sú súčasťou bežného života. Rovnako ako v prípade mikrotráum ich sprevádza zápal ako obranná reakcia imunitného systému na mechanické poškodenie tkaniva a opuch. Rýchlosť hojenia závisí od mnohých faktorov, medzi nimi napríklad od prekrvenia poškodeného tkaniva, životosprávy, stresu, veku alebo iných ochorení. Viac o liečbe úrazov sa dočítate v tejto sekcii.

starší pár na prechádzke

Degeneratívne ochorenie pohybového aparátu: artróza

K najčastejším ochoreniam pohybového aparátu patria ťažkosti s veľkými kĺbmi degeneratívneho charakteru. Chrupavka, ktorá za normálnych okolností tlmí nárazy a zaisťuje odpruženie kĺbov, sa začne rozpadať. Medzi kĺbmi tak dochádza k treniu, ktoré sa prejavuje bolesťou a opuchmi. Opísané ochorenie, nazývané artróza, postihuje väčšinou osoby nad 50 rokov. Najčastejšie sa stretneme s artrózou bedrového kĺbu a artrózou kolena. Viac informácií o artróze sa dočítate v tejto sekcii.

Autoimunitné ochorenie pohybového aparátu: reuma

V prípade autoimunitného ochorenia začína imunitný systém ako patogén chybne rozpoznávať aj bunky vlastných tkanív. Napadnuté tak môžu byť aj bunky pohybového systému. Najčastejším autoimunitným ochorením pohybového aparátu je reumatoidná artritída, pri ktorej dochádza k zápalu kĺbov – typicky sú postihnuté malé kĺby v prstoch na rukách, na chodidle a v zápästí. Medzi príznaky reumatoidnej artritídy patria opuchy kĺbov, bolesti kĺbov, znížená pohyblivosť, v závažnejších prípadoch poruchy postavenia kĺbov až úplná nehybnosť.

Wobenzym zmierňuje bolesť, urýchľuje hojenie a regeneráciu

Nech už je príčina akákoľvek, spoločným znakom vymenovaných ochorení pohybového aparátu je zápal sprevádzaný opuchom a bolesťou. Kľúčovú rolu pri hojení zápalov zohrávajú enzýmy – zvláštne druhy bielkovín, ktoré pôsobia ako signálne molekuly pre koordináciu imunitného systému. 
Liek systémovej enzymoterapie Wobenzym je zostavený zo špeciálnej kombinácie enzýmov, ktoré usmerňujú priebeh zápalu a vstrebávanie opuchu. Enzýmy podporujú činnosť preťaženého lymfatického systému, uľahčujú odbúravanie poškodených tkanív a odpadových produktov metabolizmu. Tým urýchľujú priebeh zápalu a vstrebávanie opuchu. Výsledkom je menej bolesti v pokoji aj pri pohybe a zlepšená hybnosť kĺbov.

starší muž hrajúci tenis

Wobenzym je liek na vnútorné použitie. Pozorne si prečítajte poučenie o správnom používaní lieku obsiahnuté v písomnej informácii pre používateľa lieku, ktorá je pribalená k lieku.